Перейти до контенту

Поради логопеда

Артикуляційна гімнастика

Цікаві логопедичні вправи

9 простих порад логопеда батькам

font-2111748_960_720Мова дитини розвивається під впливом мови дорослих і значною мірою залежить від достатньої мовної практики, нормального соціального і мовного оточення, від виховання і навчання, які починаються з перших днів її життя.

1. Розмовляйте зі своєю дитиною під час всіх видів діяльності, таких як приготування їжі, прибирання, гра, прогулянка і т.д. Говоріть про те, що ви бачите, що робить дитина, що роблять інші люди і що бачить ваша дитина.

2. Говоріть, використовуючи ПРАВИЛЬНО побудовані фрази, речення. Ваше речення повинне бути на 1-2 слова довше, ніж у дитини. Якщо ваша дитина поки що висловлюється тільки однослівними реченнями, то ваша фраза повинна складатися з 2 слів.

3. Задавайте ВІДКРИТІ запитання. Це стимулюватиме вашу дитину використовувати декілька слів для відповіді. Наприклад, говоріть «Що він робить?» замість «Він грає?»

4. Витримуйте паузу, щоб у дитини була можливість говорити і відповідати на питання.

5. Слухайте звуки і шуми. Запитайте «Що це?» Це може бути гавкіт собаки, шум вітру, мотор літака і т.д.

6. Розкажіть коротку розповідь, історію. Потім допоможіть дитині розказати цю ж історію вам або кому-небудь ще.

7. Якщо ваша дитина вживає всього лише декілька слів у мові, допомагайте їй збагатити свою мову новими словами. Виберіть 5-6 слів (частини тіла, іграшки, продукти) і назвіть їх дитині. Дайте їй можливість повторити ці слова. Не чекайте, що дитина вимовить їх відмінно. Надихайте дитину і продовжуйте їх заучувати. Після того, як дитина вимовила ці слова, введіть ще 5-6 нових слів. Продовжуйте додавати слова до тих пір, поки дитина не дізнається назви більшості предметів навколишнього світу. Якщо дитина називає тільки одне слово, почніть вчити короткі фрази. Використовуйте слова, які ваша дитина знає. Додайте колір, розмір, дію. Наприклад, якщо дитина говорить «м’яч», послідовно навчіть її говорити «Великий м’яч», «Тетянин м’яч», «круглий м’яч» і т.д.

8. Більшість занять проводьте в ігровій формі. Робота з дитиною повинна активізувати мовне наслідування, формувати елементи зв’язного мовлення, розвивати пам’ять і увагу.

9. Дуже важливо вже у ранньому віці звернути увагу на мовний розвиток дитини, а не чекати, коли вона «сама заговорить».


Як навчити дитину буквах і говорити «р»?

Всі діти різні, тому немає чітких рамок, в якому віці дитина повинна вимовляти всі букви. Кожен малюк розвивається по різному. Одні дітки починають розмовляти на рік, інші в три не говорять і двадцяти слів. Але ніколи не потрібно панікувати і думати, що у вашої дитини щось не так. Завдання батьків полягає в тому, щоб допомогти малюкові розвивати свою мову. Хочу дати кілька порад зі свого досвіду, як навчити дитину буквах.

Як навчити дитину вимовляти букви?

Спочатку батьки повинні розуміти, що найголовніше в розвиток правильного мовлення ваше спілкування з дитиною. Починаючи з дитинства не дозволяйте собі і іншим спілкуватися з малюком неправильно, не сюсюкайте, чітко і правильно вимовляє всі слова. Як дитина сприймає мову, так і намагається її відтворити. Тому розмовляйте з малюком, як з дорослою людиною.

Як ще навчити дитину вимовляти букви і слова?

Важливу роль в розвитку мови відіграють книги. Читайте з малюком. Вивчайте вірші, пісні, скоромовки, чим більше малюк буде розмовляти, повторять, учить, тим швидше встановиться мова.

Як допомогти дитині вимовляти букви?

У всіх дітей не відразу виходить вимовляти ту чи іншу букву. Але коли є результат, обов’язково похваліть малюка, скажіть «Дивись, який ти вже став великий! У тебе вийшло сказати букву. Давай повторимо ще раз!» . Заохочуйте, хваліть, радійте разом з малюком.
Як навчити дитину говорити «р»?

Найскладніша для дітей буква. Як же допомогти малюкові?

  • Чи можете прогарчати, р-р-р, так гарчить ведмідь, тра-та-та, так стріляє автомат, дир-дир-дир, так їде трактор.
  • Проговаривайте скоромовки, в яких використовується буква
  • Намагайтеся вживати побільше простих слів, в яких присутня буква
  • Показуйте дитині як ви вимовляєте цю букву, де у вас знаходиться мову.
  • У жодному разі не сваріть і не кажіть, що дитина робить щось не так, направляйте і допомагайте. Якщо не виходить, скажіть « Нічого страшного, в інший раз вийде обов’язково!»

В якому віці дитина повинна вимовляти всі букви. Якщо до шкільного віку вам не вдалося всі букви, зверніться за допомогою до логопеда.
Щоб дитина навчився вимовляти букви і слова потрібно зовсім небагато. Вашу увагу, терпіння і любов. І все вийде!