Перейти до контенту

Поради вихователя

Розвивайте незалежність в дитині

Хоча трьох- і чотирирічним дітям у всьому необхідна допомога батьків, фахівці в питаннях дошкільного виховання вважають, що діти, як правило, у змозі робити більше, ніж багато хто з нас уважає. Ось як батьки можуть стимулювати й надихати своїх малюків.

1. Очікуйте більшого. Спосіб життя більшості людей залежить від очікувань і відповідає їм. Дошкільнята не виняток. У дитячому садку вихователі очікують, що діти будуть самі наливати собі воду, прибирати за собою тарілки, охайно вішати одяг у шафу. Потім діти приходять додому, засовують палець у рот і проявляють бажання кататися в ходунцях. Висновок: батькам варто піднімати планку очікувань, і діти, дуже ймовірно, будуть змушені до неї тягнутись.

2. Не робіть за дитину те, що вона може зробити сама. Виконувати замість дитини різні завдання швидше та простіше, але це не допоможе їй стати більш самостійною. Підказка: звертайтесь до амбіцій (до почуття власної гідності) вашої дитини. Вихователі кажуть, що кожного разу, коли необхідно змусити дітей одягнутися, сидіти спокійно за столом під час прийому їжі тощо, необхідно поставити їм одне просте запитання: «Ти хочеш, щоб я допомогла тобі, чи можеш зробити це самостійно?». Ці слова діють на дітей дивовижно. Після них найчастіше вони проявляють бажання робити все самостійно.

3. Не переробляйте будь-що після дітей. Якщо ваша дитина заправляє ліжко, не піддавайтеся спокусі поправити після неї ковдру. Якщо донька вдягає кофту у смужку, а спідницю в горошок, похваліть її «еклектичний» стиль. Виправляйте те, що зробила ваша дитина, тільки у випадках гострої необхідності. Малюк може відзначити для себе ваші виправлення, і це відіб'є в нього будь-яке бажання.

4. Дайте дитині можливість самій вирішувати прості завдання. Якщо ви бачите, що дитина намагається полагодити іграшку або дістати книгу з полиці за допомогою стільця, не поспішайте бігти на допомогу. За умови, що малюк знаходиться в безпеці, ті моменти, коли ви не поспішаєте й дозволяєте йому приймати рішення самостійно, слугують вихованню його характеру. Вихователі кажуть так: це природно – прагнути ідеально виконувати будь-які завдання, але якщо ми так робимо, то позбавляємо своїх дітей шансу досягти успіху.

5. Призначайте домашні обов'язки. Поклавши на дошкільника відповідальність за виконання щоденного простого завдання, ви розвиваєте його впевненість у собі й почуття компетентності. Дитина, якій доручено поливати рослини або діставати білизну із пральної машини, швидше повірить у те, що сама може вдягатись чи зашнуровувати взуття. Просто переконайтеся, що обов'язок, який ви поклали на дитину, цілком їй під силу, що це реальна, а не даремна робота, оскільки навіть дошкільнята знають різницю між ними. Мета полягає в тому, щоб дитина відчула себе повноцінним, активним членом сім'ї.

Як доступно і швидко навчити дитину алфавіту - вчимо букви в грі

Сучасні батьки часом впадають у крайнощі в питаннях розвитку та навчання дитини. Одні займаються з малюком буквально з пелюшок, інші вважають, що потрібно залишити чадо в спокої і не позбавляти його щасливого і безтурботного дитинства. Але якщо ви замислюєтеся не тільки про те, як навчити дитину алфавіту, але і про те, чи потрібно це робити,відповімо однозначно: потрібно. Адже літери оточують нас всюди. І якщо ви будете ненав'язливо знайомити з ними сина чи дочку з раннього віку, дитина буде знати, що це така-то буква так само легко, як знати, що це собака, це кішка, а це голуб.

До того ж, деякі діти самі цікавляться буквами, і батькам нічого не залишається робити,як навчити дитину абетки вже в 2-3 роки. Пам'ятайте головне правило: ненав'язливість.

Навіщо вчити дитину алфавіту

Звичайно, карапуз 4-5 років вивчить всі букви набагато швидше, ніж двох або трирічний малюк, який швидко втрачає інтерес до занять і швидко все забуває. Це призводить батьків до думки про недоцільність такої роботи. Але при ранньому навчанні букви абсолютно природно увійдуть в життя вашої дитини.

Пам'ятайте,що ранній розвиток потрібно зовсім не для того, щоб похвалити свого малюка на дитячому майданчику перед іншими матусями. Деякі малюки в півторарічному віці знають всі букви, до двох років починають зливати їх у склади, а до трьох благополучно забувають про це злиття. У дворічної дитини просто немає потреби в читанні. Раніше знайомство з абеткою не робить з дітей геніїв, а лише сприяє розвитку їх природних здібностей, будучи в той же час корисним і захоплюючим способом спільного проведення часу дітей з батьками.

Як навчити алфавітом дитини 1-3 років

Є батьки, які у розвитку дітей керуються девізом «вчитися ніколи не рано».Вони розвішують літери, намальовані на аркуші А4 в кімнаті малюка до року. На одному аркуші повинна бути тільки одна буква. Коли дитина не спить, його підносять до буквах і називають їх. Час від часу слід міняти розташування букв на стіні і замінювати одні букви іншими.

Цікаві букви-іграшки

Для дитини старше рочки можна придбати килимок-паззл з літерами, а після двох років - магнітну абетку (тільки потрібно стежити, щоб магнітики з букв не випадали - дитина може випадково проковтнути їх).

Зверніть увагу на те, що вчити дитину потрібно звукам, а не буквах. Тобто вимовляти Н, а не ЕН, М, а не ЕМ. Саме тому слід відмовитися від електронних посібників,в яких дитина натискає на зображення, чує букву і слово, яке з неї починається, а іноді ще й пісеньку або скоромовку. Дитина навряд чи зрозуміє, чому під буквою ЕФ намальований футболіст, а під буквою И - сир. Набагато легше йому буде, якщо дана буква буде називатися просто Ф і И.

Дуже смачні букви ↑Можна викласти літери з фруктів або спекти печиво у вигляді букв. Таку абетку запропонуйте дитині вже в 1,5-2 рочки. Адже карапуз досліджує навколишній на дотик і на смак. Чому б цим не скористатися. Звичайну трапезу можна перетворити на веселе заняття. Починати краще з голосних, адже їх легше наспівувати. Складайте абетку з соломки, сухариків,мармеладок, гілочок зелені.

Рукотворні букви Hand-made

Робіть букви з пластиліну або солоного тіста, вирізати їх з кольорового паперу. Буквах можна приробити ніжки, і вони будуть ходити один до одного в гості. Можна намалювати букву на аркуші паперу і попросити дитину зафарбувати її. А можна на одному занятті «вбити двох зайців».Намалювавши на аркуші А4 будь-яку букву, виріжте багато однакових геометричних фігур, наприклад, трикутників. Заклеївши всередині велику букву А маленькими трикутниками, дитина запам'ятає і букву, і фігуру.

Букви-родичі і друзі

Оригінальний спосіб навчити дитину абетки - асоціювати букви з фотографіями рідних і близьких людей. М - мама,П - тато, Д - дід, В - Вова, І - Ірина і т. д. Гра захоплююча, колекцію фото можна постійно поповнювати, а також доповнювати колекцією малюнків. Наприклад, після походу в зоопарк, поряд з буквою Т може з'явитися тигр, а поряд з буквою О - мавпа. Фотографувати і малювати можна автобуси, машини, дерева, дитячий майданчик. Все,що оточує дитину, може знайти відображення у вашій домашній абетці.

Як навчити азбуки дитини старше 4 років

Пісочниця на дому

У дітей цього віку дрібна моторика вже розвинена краще, тому хлопцям можна запропонувати складати букви з гілочок, конструктора, камінчиків і крупи. У велику тацю насипте різні крупи, на аркуші картону накресліть букву і промажьте її клеєм.Нехай малюк зверху сипле дрібну крупу - гречку, рис, кукурудзу. Так буде розвиватися і дрібна моторика, і уява.

Настільні ігри з літерами

Зверніть увагу на лото і кубики з буквами: чим простіше зображення літери, тим краще. Адже малюнки можуть попадатися незнайомі, що тільки зіб'є малюка з пантелику. До речі,кубики можна виготовити разом з дитиною з кольорового картону. Повторюйте звучання букв в процесі гри. У продажу можна знайти доміно з абеткою та інші ігри-бродилки з буквами.

Ви зрозумієте, що ваш малюк вивчив всі букви, коли він буде впевнено показувати їх скрізь, а не в одній абетці. Це вивіски на магазинах, маршрут транспорту,реклама в телевізорі. Тоді можна починати вчити дитину зливати букви у склади. Але це тема для окремої розмови.

Авторські методики для навчання дітей буквах

Є безліч методик в допомогу батькам. Вибирайте ту, що ближче вам і дитині. Розглянемо найпопулярніші з них.

Методика Олени Бахтіної побудована на асоціаціях.Основний інструмент навчання - книга «Буквар для малят від двох до п'яти». На кожній сторінці - одна буква і пояснень для батьків дрібним шрифтом. Крім того, є сторінки з такими ж буквами, які потрібно вирізати і наклеїти на щільний картон. Виходить, що з буквами можна грати. Вони стають друзями.У букви Г дзьобик і червоні лапки, у букви З - м'які пухнасті заячі вуха, Д виконана у вигляді будиночка, а буква Я вся в цукерках (який малюк не любить цукерок?).

Методика Миколи Зайцева увазі навчання не буквах, а відразу складам, хоча і букви тут є теж. Основний комплект - кубики (кубики Зайцева),які батьки повинні склеїти самостійно, наповнюючи їх металевими і дерев'яними елементами строго за інструкцією, а також таблиці зі складами, які займуть половину стіни. Зате дитина побачить всі склади в системі, а наповнення, розмір і колір кубиків допоможе йому розрізняти глухі і дзвінкі, м'які і тверді склади.Навчивши дитину алфавіту і навчивши його читати, батькам залишиться лише підтримувати інтерес чада до читання, набуваючи захоплюючу дитячу літературу. Тоді він буде любити книги не менше, ніж мультики. А дитина, яка прочитала до школи пару сотень книг, помітно випереджає в розвитку своїх нечитаючих однолітків.У майбутньому малюкові буду забезпечені лідируючі місця скрізь - у школі, гімназії, вузі. Адже читання - основа будь-якого навчання.

Як ефективно провести вихідні з дитиною?

Вихідний день у розпалі

Після сніданку зробіть прогулянку на свіжому повітрі. Будь-які рухливі й активні ігри підуть на користь малюкові і батькам, будь-то футбол, баскетбол і багато інших. Якщо ж ваш малюк не дуже активний, то просто прогуляйтеся з ним по парку чи біля якогось водоймища, подихайте свіжим повітрям, насолоджуючись компанією один одного.

А чому б не організувати пікнік? Гарна погода завжди кличе нас на пікнік, і не потрібно упускати можливість відправитися на природу! А вже де — де, а в лісі є, чим зайнятися і чим зайняти малюка. Одним із занять може бути створення гербарію. Малюк із задоволенням буде слухати ваші розповіді про різнокольорові рослини, які вже у висушеному вигляді прикрасять ваш будинок. Розповіді про тварин комах і пташок зроблять відпочинок пізнавальним і корисним, а малюк точно буде вас слухати з відкритим ротом.

Можна прихопити з собою бадмінтон, м’яч або кеглі.

Вихідні в несприятливу погоду

Якщо ж вихідний не радує сухою і сонячною погодою — не біда! Для такого випадку відкриті різноманітні дитячі розважальні центри з ігровим обладнанням, в яких можна покататися на гойдалках, пограти на ігрових автоматах, подивитися дитячі фільми або мультфільми. Одним словом, в таких місцях дитина точно знайде, чим йому зайнятися, а батьки зможуть спостерігати за щасливим малюком.

Басейн — два в одному: здоров’я і розвага

Альтернативою розважальному центру може бути басейн. Відвідування басейну — справа не тільки приємна, вона ще й корисна. Адже тут дитина проведе час з користю для свого здоров’я, і зможе навчитися плавати під керівництвом досвідченого тренера.

Відпочиваємо весело … вдома!

Не думайте, що тільки ті вихідні, які ви проведете не вдома, запам’ятаються вашому малюкові. У межах квартири також можна влаштувати незабутній спільний відпочинок. Для цього існує маса веселих ігор та конкурсів.

Напевно, кожен з нас ще з дитинства пам’ятає захоплюючу гру — «Пошук скарбів». Тільки не забудьте заздалегідь накупити цих самих скарбів — цукерок, шоколаду та інших дрібниць, які люблять ваші дітки. А далі завдання батьків розкласти солодощі і намалювати карту, завдяки якій їх можна буде відшукати. Зазвичай малюки отримують дуже велике задоволення від такої гри.

Крім ігор, можна придумати конкурси, під час яких дитині потрібно буде розповідати віршики, співати пісеньки і танцювати, отримуючи за це заохочувальні призи — одним словом, хвалитися своїми талантами.

Прийшов вечір і дітки, напевно, трохи втомилися. Нічого страшного, це означає, що настав час підбивати підсумки і ділитися враженнями. Можна навіть дати малюкові папір і олівець і попросити намалювати, що йому найбільше запам’яталося у вихідний день. Пам’ятайте, що час летить безповоротно, і так хочеться, щоб у пам’яті залишилося якомога більше яскравих, незабутніх днів, які будуть гріти душу і серце!