Перейти до контенту

Кухарі рекомендують

Основні принципи харчування дітей дошкільного віку:

  • харчування дітей від 3 до 7 років має повністю забезпечувати дитячий зростаючий організм необхідною енергією для того, щоб у них спостерігалася гарна рухова, розумова і психічна активність;
  • харчування дошкільнят має бути раціональним, збалансованим і містити всі необхідні вітаміни і мікроелементи;
  • харчування має враховувати індивідуальні особливості кожної дитини (алергію, непереносимість продуктів та ін);
  • в харчуванні необхідно обов’язково дотримуватися технологію обробки продуктів і приготування їжі, а також стежити за якістю і терміном придатності всіх продуктів.

Енергетична “ємність” їжі для дітей дошкільного віку повинна бути наступною – для 3-річної дитини – 1540 ккал на добу, для дитини 4-6 років – 1970 ккал, а для дитини 7 років – 2350 ккал.

Кожен день в раціоні харчування дітей від 3 до 7 років повинна бути присутня достатня кількість білків, жирів і вуглеводів.

Прекрасними і повноцінними джерелами білка є м’ясо, риба, молоко і молочні продукти, яйця, бобові, крупи, хліб. Для кращого засвоєння білків, організм дитини повинен отримувати достатню кількість і правильне співвідношення жирів і вуглеводів.

Джерела жирів для дитини - масло вершкове і рослинне, вершки, молоко, молочні продукти (сметана, сир, сир), а також м’ясо, риба.

Джерелами вуглеводів є солодощі і цукор, а також фрукти, овочі, хліб, молоко.

У період активного росту і розвитку дитини дуже важливо забезпечити організм необхідними мінеральними солями і мікроелементами. Для гарного формування кісток, зубів, а також для нормальної роботи серця необхідний кальцій (молоко, кефір, ряжанка, йогурт, сир). Фосфор бере активну участь у побудові кісткової тканини і підтримки рівноваги в процесі кровотворення (риба, м’ясо, сир, сир, крупи, зернобобові).

Для синтезу білка, регуляції енергетичного і вуглеводно-фосфорного обміну і для хорошої роботи м’язів необхідний магній і натрій (гречана, вівсяна крупа, пшоно, зелений горошок, морква, буряк, салат, петрушка, картопля, родзинки, какао).

Для нормального функціонування щитовидної залози необхідний йод (морська риба, морська капуста, морські водорості), а для нормального росту, розвитку і статевого дозрівання потрібен цинк (м’ясо, ряба, яйця, сир, гречана і вівсяна крупа).

Також організму дошкільнят необхідні вітаміни, особливо вітаміни групи В (хліб, крупи, бобові, печінка, молочні продукти, м’ясо, риба), вітамін РР (гречка, рис, нирки), вітамін С (шипшина, чорна смородина, солодкий перець, кріп, петрушка, картопля), вітамін а (печінка, вершкове масло, вершки, сметана, морква), вітамін Д (курячі яйця, печінка), а також вітамін Е (соняшникова, кукурудзяна, соєва олія, крупи, яйця).

Дуже важливо в харчуванні дошкільнят налагодити суворий режим харчування. Це допоможе забезпечити нормальний процес травлення і хороший апетит дитині. Дітям від 3 до 7 років необхідно забезпечити чотириразовий режим харчування – сніданок, обід, полуденок і вечерю. Також можливі легкі перекуски. Не варто відхилятися від режиму прийому їжі більше, ніж на 30-40 хвилин.

На сніданок дитині найкраще запропонувати молочну крупяную кашу або омлет, а також гарячий напій.

Обід повинен обов’язково включати перша страва, а також м’ясо, рибу або овочі.

Полудень і вечеря повинні бути легкими. Це можуть бути овочеві, фруктові, молочні, круп’яні страви. Протягом дня дитині необхідно давати свіжі овочі, фрукти, ягоди.

Дітям від 3 до 7 років не рекомендується вживати ковбаси, копченості, спеції, консерви, гострі приправи, жирні і смажені страви.

З трьох років дитину необхідно навчати правильній поведінці за столом.

Методики розрахунку обсягу харчування

Правильне і повноцінне харчування є невід’ємною частиною нормального розвитку дитини. Малюк швидко зростає, що вимагає щомісячної корекції раціону і обсягу харчування. Для складання нормального раціону необхідно точно знати, скільки буде їсти дитина в залежності від віку.

Нормативи розрахунку харчування

У 3 місяці малюк повинен знаходитися на природному годуванні. В ідеалі, якщо у матері хороша лактація, не потрібно вводити догодовування сумішами і додатково поїти грудничка, але все індивідуально.

Існує кілька методів розрахунку харчування:

    • Загальний обсяг добової їжі для тримісячної дитини повинен складати 800-1050 мл. Кількість годувань у дітей на природному вигодовуванні – 5-6 разів на день, з проміжками між прийомами їжі 3 години. У дітей на штучному вигодовуванні кількість годувань має становити 5 разів на день, з проміжками в 3,5 години, так як молочні суміші засвоюються повільніше грудного молока;
    • Калорійний спосіб враховує енергетичні витрати немовляти. Даний метод зручний для розрахунку у дітей на штучному вигодовуванні. В середньому немовля в 3 місяці витрачає 115 ккал на 1 кг ваги. Для розрахунку добового об’єму необхідно знати масу дитини і калорійність молочної суміші. Для початку необхідно розрахувати добову потребу в калоріях, використовуючи формулу (вага дитини * 115 ккал). Потім розраховується, скільки буде їсти дитина суміші за формулою – обсяг молочної суміші = (добова потреба в калоріях * 1000 мл)/калорійність використовуваної суміші. Наприклад: вага дитини 4800 г, калорійність використовуваної суміші 650 ккал/л. Добова потреба в ккал дорівнює 115 * 4,8 = 552 ккал. Обсяг суміші дорівнює (552 * 1000)/650 = 849 мл суміші на добу;
    • Розрахунок за віком малюка проводиться за формулою 800 + 50 * (n-2), де n – вік немовляти в місцях;
    • Розрахунок по вазі і росту проводиться за формулою (вага дитини в грамах/зростання в см) * 15,7.
    • Найбільш легкий спосіб розрахувати, скільки повинен з’їдати малюк – дробовий. У 3 місяці дитина повинна з’їдати 1/7 від своєї маси тіла;
    • Для розрахунку обсягу одного годування загальний обсяг ділиться на кількість годувань, і в середньому становить 150-180 мл.

Через акселерації дітей деякі формули можуть показати неточні дані, тому якщо дитина великий, варто орієнтуватися на добовий ліміт в 1050 мл. Дитина не повинна з’їдати більше, ніж треба обсягу. Для визначення, чи достатньо малюк харчується, необхідно спостерігати за збільшенням в його вазі. За третій місяць немовля повинен добрати 800-900 г, відповідно в тиждень він повинен додавати 200-225 г.

Зростання дитини (см)

При нестачі грудного молока необхідно спробувати посилити лактацію. Регулярно харчуватися, уникати стресових ситуацій, перевтоми, частіше прикладати дитину до грудей, під час годування годувати однією груддю до повного спустошення молочної залози. Часто всі хитрощі не допомагають повернути хорошу лактацію.

За цим фактом необхідно проконсультуватися з педіатром про можливість введення молочної суміші в якості догодовування або про повне переведення дитини на штучне вигодовування.

Скільки повинен споживати рідини дитина?

На думку педіатрів, при нормальному грудному вигодовуванні воду можна не давати до 6 місяців, дітям же на штучному харчуванні необхідно додатково вводити рідину. Також варто враховувати кліматичні умови – в жаркому кліматі введенні води обов’язково, в добу можна додатково давати малюкові 60-100 мл води. Чи потребує дитина в додаткової рідини, можна оцінити за станом шкіри і кількості сечовипускань. Якщо шкіра у дитини стала сухою і зменшилася кількість сечовипускань, то краще дитини допаювати.

Не можна поїти перед годуванням, дитина буде їсти з апетитом, а зайва вода в шлунку сприятиме його зниження.

Найкраще давати воду між прийомами їжі. Для дитини використовують кип’ячену воду кімнатної температури, в воду, як добавки, можна вводити лимонний сік. Цукор краще не використовувати, щоб не викликати у дитини порушення вуглеводного обміну. Поступово воду можна замінити чаєм або настоєм шипшини, вводити чай або шипшина потрібно починати з маленького обсягу близько 5 мл (1 чайна ложка).

Чи можна вводити прикорм?

Педіатри допускають раннє застосування прикорму дітям з 3,5 місяців в деяких ситуаціях:

    • Немовля відстає у фізичному розвитку, погано додає у вазі;
    • Страждає на рахіт, анемією, частими простудними захворюваннями;
    • Дитина знаходиться на штучному харчуванні.

Для першого прикорму малюка найкраще підійде фруктовий сік або овочеве пюре, хоча деякі рекомендують скористатися кефіром з молочної кухні. У будь-якому випадку введення прикорму – дуже важливий момент. Вводити прикорм слід в малих кількостях, до годування грудьми.

Не можна відразу давати кілька видів прикорму. Після додавання в раціон нового продукту необхідно стежити за реакцією дитини і змінами стільця.

З фруктових соків для першого прикорму краще використовувати яблучний, так як він не містить багато цукру, але приємний на смак. Давати сік потрібно з чайної ложечки, а не з пляшечки, тому що якщо дитина навчиться легко добувати собі їжу через соску, його буде важко повернути до грудного вигодовування. Перший раз досить дати дитині пів чайної ложки, поступово обсяг можна буде збільшити до 30 мл.

З овочевих пюре для першого прикорму підійде кабачкової, морквяне або з цвітної капусти. Починати давати пюре потрібно з пів чайної ложки, поступово збільшуючи обсяг до 30 г.

ЦІКАВІ, СМАЧНІ та КОРИСНІ СНІДАНКИ

Одним з найбільш важливих факторів, що впливає на здоров'я наших дітей, без сумнівів, є правильне харчування. І, звичайно ж, всім нам добре відомо, що основою здорового денного раціону є сніданок. Дитячий організм потребує багато енергії для інтенсивного росту і навчання протягом усього дня, тому дуже важливо, щоб із самого ранку дитина отримувла достатню кількість важливих поживних речовин, тобто щоб дитячий сніданок був по-справжньому корисним і збалансованим.

На жаль, через брак часу вранці багато батьків обмежують меню дитячого сніданку стравами швидкого приготування. Бутерброди, булочки, печиво, швидкі готові сніданки. Звичайно, такий сніданок цілком насичує вашу дитини, але назвати його корисним аж ніяк не можна. Для повноцінного функціонування дитячого організму абсолютно необхідний повний набір поживних речовин (білки, жири і вуглеводи), важливі мінерали, клітковина і вітаміни. Саме тому в дитячий сніданок необхідно включати продукти, багаті білком і жирами, такі як молоко, йогурти, кефір, сир, м'ясні продукти. Багатим джерелом клітковини і цінних мікроелементів є свіжі овочі і фрукти, які також повинні бути присутніми в меню дитячого сніданку.

Але приготування сніданку не забере у вас занадто багато часу, якщо підійти до цього процесу розумно, а ваша фантазія і маленькі хитрощі допоможуть легко вмовити дитину з'їсти смачний і корисний сніданок. За допомогою варення і пари шматочків фруктів намалюйте смішну пику на тарілці з кашею. Викладіть сирок, сформувавши з нього веселі фігурки за допомогою формочок для печива. Веселі чоловічки, зроблені з фруктів або овочів, перетворять дитячий сніданок у захоплюючу гру, і вам більше не доведеться умовляти свою дитину з'їсти ложечку за маму або бабусю.

Пропонуємо до вашої уваги кілька цікавих ідей і рецептів смачних і корисних страв, які обов'язково допоможуть вам вирішити, що приготувати на сніданок дитині.

1. Багато дітей не любить геркулесову кашу. А може, ви просто не так готуєте її?  Спробуйте отак: всипте в каструльку 100 гр. вівсяних пластівців, залийте їх 150 мл. води, доведіть до кипіння і варіть протягом 5 хвилин. Зніміть каструлю з вогню, додайте 200 мл. молока, цукор за смаком, оберніть каструлю теплим рушником і залиште дійти протягом 15 хвилин. Готову кашу заправте вершковим маслом, розкладіть по тарілках і прикрасьте шматочками свіжих фруктів - бананами, яблуками, апельсинами. Пара листочків свіжої м'яти додасть вашій каші кольорів і поліпшить травлення.

2. Вівсяна каша з яблуками та корицею - ще одне дуже смачна і корисна страва для дитячого сніданку.

Всипте в каструлю 150 гр. вівсяних пластівців, додайте 200 мл. яблучного соку, 200 мл. молока, цукор за смаком. Постійно помішуючи, доведіть до кипіння, зменшіть вогонь і варіть протягом 5 хвилин. Зніміть каструльку з вогню, укутайте теплим рушником і дайте потомитися ще 5 - 10 хвилин.

Два яблука почистіть від шкірки і наріжте тонкими скибочками. У готову гарячу кашу додайте яблука, ½ ч. ложки меленої кориці і 70 мл. вершків. Ретельно перемішайте і подавайте до столу.

3. Дуже смачна пшоняна каша з сиром та родзинками напевно сподобається вашій дитині. Переберіть і ретельно промийте один стакан пшона, перекладіть в каструлю, залийте літром води, доведіть до кипіння і варіть під кришкою на слабкому вогні протягом 15 хвилин. Зніміть з вогню і злийте воду. В окремій каструльці закип'ятіть склянку молока, влийте в каструлю з пшоном, додайте 50 гр. масла, сіль і цукор за смаком, накрийте кришкою і варіть на слабкому вогні протягом 30 хвилин. Слідкуйте, щоб каша не кипіла, а лише томилася.

Жменю родзинок або будь-яких інших сухофруктів ретельно промийте і замочіть в теплій воді на 30 хвилин. Воду злийте. Готову кашу зніміть з вогню, додайте родзинки і 200 гр. сиру. Ретельно перемішайте, накрийте каструлю кришкою, оберніть рушником і залиште на 20 хвилин. Звичайно, приготувати таку кашу вранці в будні дні вийде не у багатьох, але побалувати дитину цією стравою у вихідні може кожен!

4. У вихідні можна побалувати дитину і смачним манником - дуже ситною і корисноюи старовинною російською стравою.

Дві склянки густої протстокваші змішайте з 2 ст. ложками рідкого меду і дрібкою солі. В отриману суміш всипте склянку манної крупи, ретельно перемішайте і залиште для набухання при кімнатній температурі на 2 - 3 години.

Коли крупа добре набубнявіє, додайте одне яйце і соду на кінчику ножа. Ретельно все перемішайте і перелийте тісто в змащену вершковим маслом форму для запікання. Полийте манник трьома столовими ложками вершкового масла і випікайте в розігрітій до 180 ⁰ духовці протягом 30 хвилин до золотавої скоринки. Подавайте манник гарячим або холодним, присмачивши його сметаною, медом або варенням.

5. Яскраві і корисні котлетки з морквою обов'язково сподобаються вашій дитині, просто сформуйте їх у вигляді смішних фігурок тварин. Такі котлетки можна приготувати заздалегідь, а вранці швидко обсмажити.

Почистіть і натріть на дрібній тертці чотири моркви. Додайте ½ склянки манної крупи, 1 ст. ложку подрібненої зелені петрушки, сіль за смаком, ретельно перемішайте і трохи зімніть фарш руками так, щоб морква дала сік.

З отриманої маси сформуйте котлети і обсмажте їх в рослинному або топленому маслі по 10 хвилин з кожного боку. Подавайте зі сметаною.

6. Ще один дуже яскравий варіант дитячого сніданку - яйце "сонечком" в солодкому перці.

Солодкий болгарський перець містить велику кількість важливих мікроелементів і вітамінів, а яйця наситять організм дитини жирами, білками і вуглеводами. Вимийте, очистіть від насіння і осушіть один червоний і один жовтий болгарський перець. Відріжте від кожного перцю по одному кружечку товщиною в два сантиметри. На сковороді нагрійте 1 ст. ложку рослинної олії і швидко обсмажте кружечки перцю по одній хвилині з кожної сторони. У центр кожного кружечка влийте по одному яйцю, намагаючись не пошкодити жовток. Готуйте під кришкою протягом 2 хвилин. Перекладіть на тарілку, приправте сіллю і прикрасьте гілочкою кропу.

7. Дуже подобаються дітям і ліниві вареники.

Замісіть тісто з 500 гр. сиру, 5 ст. ложок борошна, одного яйця, 3 ст. ложок цукру і дрібки солі. Вимішуйте до тих пір, поки тісто не перестане липнути до рук. Готове тісто розкачайте в довгий тонкий джгут і наріжте поперек невеликими шматочками.

Відварюйте в підсоленому окропі протягом двох хвилин. Подавайте зі сметаною, варенням і шматочками свіжих фруктів.

9. Зовсім не складно приготувати сир з медом і горіхами.

Три столові ложки лісових горіхів обсмажуйте на сухій пательні протягом 3 хвилин, потім додайте 2 ст. ложки меду, і обсмажуйте, часто помішуючи ще одну хвилину. Остудіть і порубайте гострим ножем у велику крихту. Розімніть виделкою 500 гр. сиру, полийте 3 ст. ложками меду і посипте горіховою крихтою.

Подавайте до столу разом з половинкою яблука і цільнозерновим хлібцем.

10. Дуже смачне бананове молоко готується буквально за пару хвилин! Подайте його з хлібцями з цільного зерна, і дуже швидкий повноцінний дитячий сніданок готовий. І не бійтеся експериментувати з цим коктейлем. Молоко можна замінити натуральним питним йогуртом, а замість бананів використовувати будь-які м'які свіжі фрукти і ягоди.

У чашу блендера покладіть один нарізаний невеликими шматочками банан, додайте 1 ст. ложку цукру, 350 мл. молока і краплю ванільної есенції. Збийте до отримання однорідного коктейлю і відразу ж подавайте до столу. Що може бути простіше?

Сподіваємося, що наша підбірка цікавих ідей та рецептів допоможе вам вирішити, що приготувати дитині на сніданок.